| Forfatter |
fluefiske |
Obbink
Medlem
Antall innlegg: 2
Bopel: Fredrikstad
Innmeldt: 11.02.05 |
| Lagt til d. 12-02-2005 00:07 |
|
|
jeg er helt fersk på fluefiske.
så tenkte jeg at jeg skulle kjøpe meg en tohåndsstang og snelle og en enhåndstand med snelle. hva burde jeg kjøpe?
gidder ikke kjøpe noe billig greier som ikke er bra.  |
|
| Forfatter |
RE: fluefiske |
toh
Super Administrator
Antall innlegg: 49
Bopel: Sørkjosen
Innmeldt: 29.04.04 |
| Lagt til d. 12-02-2005 00:19 |
|
|
I jungelen av fluestenger er det ikke enkelt og orientere seg. Det har jeg selv erfart da jeg tok skrittet inn i fluefisket. Men en plass må man begynne 
I fjor kjøpte jeg Slate AXP 15". Og det angrer jeg ikke på. Den fungerte upåklagelig med Loop Custom II klump. Og det faktum at stang og snelle koster 1/3 av loop greyline stang gjør handelen enda bedre. Stanga ble testet i Alt om Fiske i fjor og kom ut med karakter 6-. Så det er ikke bare meg som er fornøyd.
Les mere om stanga her: http://www.prima-villmark.no/
________________________________________________
A bad day at fishing, is a lot better than a great day at work.
- Trond-Ove Holmgren (toh) - |
|
| Forfatter |
RE: fluefiske |
RAMBO
Administrator
Antall innlegg: 47
Bopel: Løvens hule
Innmeldt: 26.05.04 |
| Lagt til d. 12-02-2005 14:24 |
|
|
Hallo Obbink !
Hvis jeg skulle investert i tohåndsstang, ville jeg også ha valgt Slate AXP 15 fot. Dette er en meget bra stang som danker ut mange langt dyrere stenger.
Som snelle til tohånds, ville jeg ha valgt Danielsson evotech.
Denne snellen har nok av plass til å romme lange snører.
Loop har brutt samarbeidsavtalen til danielsson.
Derfor selges denne snellen mye billigere med Danielsson logo i stedenfor Loop logo. (Koster ca 2500 kr med Danielsson logo)
Når det gjelder snøre ville jeg ha satset på et helsnøre som Guideline professional WF flyt. Har selv dette snøret i intermidiate og er meget fornøyd. Dette snøret fungerer som et klumpsnøre, men er lettere å lære seg å kaste med, og bedre å fiske med, synes jeg.
Du burde prøve både helsnøre og skyteklump før du bestemmer deg for hva du foretrekker. Alle er jo forskjellige.
Når det gjelder enhåndsstang ville jeg ha satset på Steelhead SLX snøreklasse 5/6, 9 fot. Stangen er billig og bra. Har selv testet den, og angrer på at jeg kjøpte stang fra Loop i stedenfor.
Hvis du går inn på nettbutikken til Prima villmarksliv, har de et tilbud til kr 1499,- for stang med snelle.
Snøre til enhåndsstanga bør være et helt flytesnøre WF.
Bruker selv guideline Tricast AFTM # 5 WF Flyt, og er fornøyd med dette.
Løp og kjøp. 
PS til forvirring :
I år lanseres det nye modeller i mange tohåndsstangserier som har stivere topper enn dagens modeller. Dette fordi det blir mer vanlig å bruke lange klumpsnører (helsnører) i USA.
I Finnmark er myggen så stor at de er tre når de angriper. To som holder og en som suger...
RAMBO
Redigert av RAMBO d. 25-02-2005 18:10 |
|
| Forfatter |
RE: fluefiske |
toh
Super Administrator
Antall innlegg: 49
Bopel: Sørkjosen
Innmeldt: 29.04.04 |
| Lagt til d. 12-02-2005 14:46 |
|
|
Loop Evotech snellene er blitt mere attraktiv etter at Danielsson brøt samarbeidet og satte ned prisen. Nå som det er halv pris er dette et meget godt valg. Sjekk bare selv: http://www.danielsson-flyreels.se/sv.htm
Jeg har selv Stealhead SLX 9" klasse 5/6 og er meget godt fornøyd.
Det er helt klart en bra stang og starte karieren med.
Lykke til i valget uansett 
________________________________________________
A bad day at fishing, is a lot better than a great day at work.
- Trond-Ove Holmgren (toh) - |
|
| Forfatter |
RE: fluefiske |
rovfisk
Medlem
Antall innlegg: 6
Innmeldt: 14.10.04 |
| Lagt til d. 07-03-2005 10:37 |
|
|
Det kjøres igang en hel del demoer rundt om i landet nå på våren, så det ville vært smart å møte opp på disse i nærområdet. Her kan en prøve før en kjøper.
Se aktiv fritid sine nettsider. Se og syrstad.no sine sider.
Slate stenger skal være ett godt og billig valg. Hørt mye bra. JEg fikk prøve Slate 15' i fjor sommer. Veldig god stang. Men passet ikke meg.
Enhåndsstenger til laksefiske som jeg synes du bør prøve er den nye Guideline Lecie serien, samt LPXe #8 10' og #8/9 11'
Dyrere stenger (kr 10.000) som G.Loomis Forcelite #7 og G.loomis distance #7 er også gode stenger. Medium raske stenger som gir lettere snørebeherskelse. Går en opp en klasse i Distance #8 får man en veldig rask stang/ høy snøre hastighet, som kan være litt vanskeligere å beherske fine kast med. Stiv som ett kosteskaft. |
|
| Forfatter |
RE: IKKE KJØP 15" |
Solborg
Medlem
Antall innlegg: 8
Bopel: Tromsø
Innmeldt: 31.08.04 |
| Lagt til d. 18-03-2005 11:26 |
|
|
15" stang er alt for tungt. Det er beregnet for tidlig stor elv med tunge synkesnører. Ikke kjøp lengere enn 14". Det som bestemmer hvilken stang du skal kjøpe er str. på elva du fisker i. Jo mindre elv jo lettere utstyr. I Reisa holder det med 14" som oftest ligger i klasse 9/10. I mindre elver kan man klare seg med 12",6'. Disse stengene ligger oftest i klaase 8/9. |
|
| Forfatter |
RE: fluefiske |
stig
Administrator
Antall innlegg: 5
Bopel: Nordreisa
Innmeldt: 16.05.04 |
| Lagt til d. 28-04-2005 10:51 |
|
|
Det finnes sikkert like mange ulike svar som det finnes ulike mennesker med tanke på valg av stanglengde og tyngde på utstyret. Min erfaring sier, at skal man skaffe seg en tohånds stang, så velger man en 15" Dette fordi man med en 15" er rustet for både mindre og større elver. Har selv stenger fra9"-16", og jeg ville valgt 15" som en slags allrounder. Driver å fisker i Reisaelva, Målselva og noen ganger går turen opp til Finnmark i de flotte elvene der oppe. Driver man å farer litt rundt om kring, så bør man satse på en 15". Det viktigste er selvfølgelig å prøve det man har tenkt å kjøpe.
SF |
|